Jak dbać o wodę w basenie za pomocą chemii Bayrol?
17 lipca 2019
Nowy piec do sauny firmy Harvia, model The Wall, już w ofercie naszego sklepu!
12 września 2019
Pokaż wszystko

Dlaczego stosowanie witaminy C w basenie to błąd?

Jest kilka powodów dla których nie warto stosować witaminy C w basenie.
Kwas askorbinowy, w przeciwieństwie do utleniającego chloru, jest czynnikiem redukującym i w taki sposób działa na żelazo zawarte w wodzie basenowej. Po dodaniu witaminy C wodorotlenki żelaza ulegają rozpuszczeniu. Ma na to wpływ między innymi na pH wody. Kwas askorbinowy obniża odczyn pH wody (zakwasza środowisko), przez co żelazo z formy trójwartościowej, nierozpuszczalnej jest przekształcane w formę rozpuszczoną. Żelazo staje się mniej widoczne, lecz dalej występuje w takim samym stężeniu w wodzie basenowej.

Ogólnie przyjmuje się, że odczyn pH wody basenowej powinien wynosić między 7,0 a 7,4. Do procesu chlorowania najbardziej zalecane jest pH obojętne.Dezynfekcja w tym momencie jest najbardziej skuteczna, ponadto nie dochodzi do reakcji związanych z materiałami, z których został wykonany basen oraz jest to odczyn, który nie ma wpływu na skórę.

W momencie jeśli pH będzie miało niższą wartość niż obojętna, to zwiększy się skuteczność podchlorynu sodu w usuwaniu bakterii, jednak tym samym pogorszy się skuteczność w redukcji wirusów z wody. Dodatkowo pH niższe niż 7,0 może prowadzić do podrażnienia oczu, błon śluzowych oraz do powstawania korozji elementów metalowych.

Przede wszystkim należy podkreślić, że kwas askorbinowy nie jest ani środkiem dezynfekującym, ani odżelaziającym, ani tym bardziej glonobójczym. Nie ma takich właściwości i nigdy nie należy go używać z taką intencją.

Stosowanie witaminy C do czyszczenia basenów nie tylko jest złym pomysłem, ale może nieść ze sobą wiele problemów, o wiele bardziej kosztownych i trudniejszych w rozwiązaniu. Nie powinniśmy używać kwasu askorbinowego do oczyszczania wody basenowej ze względu na:

Krótkotrwały efekt czystej wody

Problemy z odczynem pH wody

Większą ilość zanieczyszczeń organicznych w wodzie basenowej

Znaczący spadek skuteczności dezynfekcji wody

Jak widać stosowanie witaminy C do oczyszczania wody basenowej nie jest zbyt trafionym sposobem. Lepiej unikać takich wynalazków i zamiast wydawać pieniądze na próby oczyszczania kilka razy, zastanowić się nad zakupem profesjonalnego zestawu, który z pewnością poradzi sobie z problemem.