BORDO czy GOBI? Kwestia warta rozważenia
26 listopada 2019
Czym kierować się podczas zakupu pieca elektrycznego do sauny?
29 stycznia 2020
Pokaż wszystko

Jak dbać o czystość w saunie?

Jak dbać o czystość w saunie?

Regularne czyszczenie sauny to klucz do tego, by jak najdłużej móc z niej korzystać. Jest to ogromnie ważne, przede wszystkim należy usuwać wodę i oczyszczać saunę po każdym użyciu. Najbardziej brudne są zazwyczaj podłoga i okolice ławek. Wszystkie powierzchnie trzeba przetrzeć do czysta wilgotną szmatką i osuszyć, należy też usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które stanowią siedliska bakterii.

Aby skutecznie wyczyścić saunę, należy używać środków dezynfekujących. Można do tego celu użyć takiego środka jak Dakon S. Przeznaczony jest on do czyszczenia wszystkich drewnianych elementów sauny: ścian, ławek, czy podestów. Ma bezpieczny skład, ponieważ nie zawiera alkoholu i można go stosować w małych kabinach, gdyż nie powoduje uwalniana szkodliwych związków.

Saunę oczywiście należy myć regularnie, na przykład raz w tygodniu, czy miesiącu, a nie tylko po każdym użyciu. Należy też raz w roku przetrzeć drewniane elementy za pomocą papieru ściernego, albo specjalnej szlifierki, dzięki czemu jeszcze dokładniej oczyścimy saunę i przedłużymy trwałość jej elementów. W tym celu można użyć specjalnie przygotowanych zestawów do konserwacji drewna w saunie, np: https://www.e-ogrod.com.pl/pl/p/Zestaw-do-pielegnacji-sauny-Harvia/565

Używanie do czyszczenia wody pod ciśnieniem lub doprowadzanej z węży jest bardzo szkodliwe dla sauny. Może to mechanicznie uszkodzić drewno, a także doprowadzić do pleśnienia. Musimy pamiętać, żeby saunę zawsze dokładnie osuszyć, po każdym myciu i użytkowaniu. Nikt nie chce, żeby na drewnie pojawiła się pleśń, lub by zaczęło ono gnić. Łatwo można temu zapobiec siadając na ręczniku podczas korzystania z sauny. Wtedy ręcznik, a nie drewno wsiąknie pot, który stanowi pożywkę dla bakterii. Absolutnie kluczowe jest zadbanie o odpowiednią wentylację, temperaturę i czas ogrzewania sauny.

Tylko jeżeli będziemy dobrze dbać o saunę, regularnie ją czyszcząc, będziemy mogli długo i w pełni cieszyć się z jej funkcji. Jeżeli zaniedbamy kwestię higieny i pozwolimy by rozwinęła się pleśń, automatycznie skazani jesteśmy na wymianę wszystkich elementów. Taka przebudowa to niepotrzebne koszty, a wystarczy po prostu regularnie sprzątać saunę, by była ona jak najdłużej w pełni sprawna i bezpieczna.