Jak dbać o czystość w saunie?
30 grudnia 2019
Jak wybrać pompę ciepła do basenu?
20 marca 2020
Pokaż wszystko

Czym kierować się podczas zakupu pieca elektrycznego do sauny?

Najważniejszy element wyposażenia każdej sauny to piec. Odpowiada on za uzyskanie określonej temperatury, czy poziomu wilgotności w saunie. Na rynku dostępne są różne typy pieców, jednak piece elektryczne należą do najbardziej popularnych. Od wyboru rodzaju pieca zależy konstrukcja całej sauny, dlatego należy go dokonać na samym początku. Co należy wziąć pod uwagę wybierając elektryczny piec do sauny?

Piece elektryczne wyposażone są w grzałki przeznaczone do nagrzewania ułożonych nad nimi kamieni. Kamienie polewa się wodą, co podwyższa wilgotność powietrza, nawet do 20%. Czasami do pieców elektrycznych dokupuje się generator pary i wilgotności, co przekształca saunę w saunę parową. Na rynku dostępne są także piece dwufunkcyjne, tzw. kombi, czyli połączenie pieca elektrycznego z generatorem pary.

Największą zaletą pieców elektrycznych, jest fakt, że są całkowicie bezobsługowe. Nie trzeba ich rozpalać, nie trzeba gromadzić opału, ani sprzątać po zakończonej sesji w saunie. Łatwo nim sterować, w bardzo prosty sposób można w nim ustawić poziom pożądanej temperatury, co w piecach tradycyjnych, opalanych drewnem jest dużo trudniejsze. Piece elektryczne dostępne są w różnych modelach, często charakteryzują się

nowoczesnym wyglądem, który wpasowuje się we współczesny styl wykończenia sauny. Jednak użytkowanie pieców elektrycznych ma także minusy. Najważniejszym jest fakt, iż zużywają dużo energii elektrycznej, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd, zwłaszcza przy częstym użytkowaniu sauny. Przed zakupem takiego pieca należy również upewnić się, że w mieszkaniu, czy budynku znajduje się odpowiednia instalacja elektryczna, a także czy na jego umieszczenie zezwalają przepisy budowlane. Nie w każdym wnętrzu można zbudować saunę wyposażoną w piec elektryczny, a dostosowanie instalacji do wymogów pieca także wiąże się z kosztami. Należy także odpowiednio dobrać jego moc, tak by mieć gwarancję, że w saunie będzie panowała odpowiednia temperatura. Najważniejsze by podczas wyboru pieca kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa.